A funkcionális edzés egyre nagyobb népszerűségnek örvend nemcsak hazánkban, de nemzetközi szinten is. Sikere nem meglepő, hiszen kortól, nemtől és fizikai kondíciótól függetlenül mindenki számára ideális választás lehet. A funkcionális tréning olyan edzéstípus, amely – helyesen alkalmazva – egy egész életen át jól szolgálhatja testi és mentális egészségünket.
A funkcionális edzés fogalma
A funkcionális edzés – szemben a konvencionális edzőtermekben végzett izolált gyakorlatokkal – a teljes test megmozgatására szolgál és az összetett gyakorlatokat részesíti előnyben. Olyan gyakorlatsorokat alkalmaz, amelyeknek a hétköznapi életben is nagy hasznát vehetjük, például: mikor felemelünk egy nehezebb dobozt a földről és feltesszük egy magas polcra. A helyes kivitelezés kulcsfontosságú.
A legalapvetőbb mozgásminták, amelyeket a funkcionális tréning használ:
- tolások
- húzások
- emelések
- guggolás
- törzsdöntés
- cipelés
- járás
- ugrások
Ez az edzésmódszer kiemelkedően hatékonyan fejleszti a kondicionális és koordinációs képességeket. A fókuszában az erő, a gyorsaság és az állóképesség fokozása áll. Komplex mozdulatsorainak köszönhetően a test minden ízületét bevonja a mozgásba, tehát hangsúlyt fektet a boka, térd, csípő, váll, könyök, csukló egészségének megőrzésére is.
Ahogy a mondás tartja, „Annyi idős vagy, ahány éves a gerinced.” Funkcionális óráinkon a törzs izmait is célkeresztbe vesszük, a nyújtó és nagy mozgástartományban végzett gyakorlatok pedig a gerinc egészségehez segítenek hozzá.
A funkcionális tréning alkalmas prevenciós és rehabilitációs célokra is, amennyiben ilyen indíttatás is vezérel, azt kérjük jelezd edződnél!
A funkcionális edzés eszközei
A funkcionális edzés célja, hogy minimális eszközkészlettel maximális eredményeket érhess el. Amikor nem vesz körbe egy 1000 négyzetméteres géppark, lehetőséged van a leghatásosabb eszközöd bevetni sportoláskor: a saját tested.
Ezen kívül a csoportos órákon gyakran fellelhetők a következő funkcionális kellékek is:
- TRX
- kettlebell
- evezőgép
- gumiszalagok, kötelek
- Keiser
- AirBike
- gumiabroncs
- doboz
- súly szán
- rúd
A funkcionális tréning eszközök beemelése az edzésekbe segít még változatosabbá és színesebbé tenni a sportolást, továbbá mindegyik más-más elönye van az edzésben. Ha nem is mindegyiket, de 3-4 eszköz használatát érdemes edzői segítséggel, helyesen kitanulni, hogy a jövőben egyedül is magabiztosan tudj edzeni velük.
Próbáld ki a számodra legszimpatikusabb óratípusokat!
A Thor Gym Csepel állandó órarendjében jelenleg hatféle funkcionális csoportos óra szerepel. Tekintsd meg hivalatos weboldalunkon az opciókat és az edzéstípusok leírásait!
Ha pedig szeretnél még többet tudni a funkcionális edzésről, olvasd el átfogó összefoglalónkat:
https://thorgymcsepel.hu/funkcionalis-edzesek/
Amennyiben kipróbálnád a funkcionális edzést, de még nincs benne gyakorlatod, úgy szívből ajánljuk neked Beavatás kezdő funkcionális edzésprogramunkat! A kurzuson 8 hét alatt sajátíthatod el az edzéstípus alapgyakorlatait, miközben még jobb állóképességre, erőre és kirobbanó energiára teszel szert!
Olvass tovább itt az ország legnépszerűbb funkcionális edzésprogramjáról:
https://thorgymcsepel.hu/beavatas/
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8450457/